TetováníTetování je trvalé zdobení pokožky tak, že se barvivo vpraví pod kůži, kde způsobí její trvalé zbarvení. Jde o metodu trvalého zkrášlení těla. Proto je potřeba vždy si dobře rozmyslet, jaké tetování se pořídíme. Existuje též tzv. „tetování hennou“, kdy se barvivo (henna) nanáší na povrch kůže — tato ozdoba je pouze přechodná a v pravém slova smyslu se o tetování nejedná.

Některá tetování mají komunitní charakter — příslušnost k určité skupině. To je příklad tetování členů japonské jakuzy nebo amatérské vězeňské tetování, zpravidla modré.

Tetování jazyka

Tetování jazyka

Tetování je v poslední době módní i průmyslově vyspělých státech, kromě klasického modrého tetování vidíme často tetování barevné. I když tetovat je možno prakticky celý povrch těla, tetování některých částí těla se považuje za extrémní nebo nepřijatelné. Některá tetovací studia tyto problematické části těla ze zásady ani netetují. Jedná se především o obličej, ruce a pohlaví.

Tetování je porušením celistvosti pokožky a je zdrojem především rizika infekce. Riziko zahrnuje i tak nebezpečné choroby jako je žloutenka (hepatitida) nebo AIDS. Proto je potřeba podstoupit tento zákrok jen v místě, kde je zaručena dostatečná hygiena (desinfekce, steriliziace nástrojů, používání chirurgických rukavic).

Tetování je možno odstranit buď obroušením kůže nebo vybělením barviva laserem, obojí je ovšem zpravidla náročnější než pořízení nevhodného tetování.

Foto: www.sxc.hu

Další info: wikipedie


Žádný komentář k „Tetování (tattoo)“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>