Zimní plavání nebo též sportovní otužování je možno snad zařadit mezi extrémní sporty. Plavání v ledové vodě po dobu až 22 minut (oficiální bezpečnostní limit) vyžaduje nejen trénink, ale také velkou dávku odhodlání a pevné vůle. Ovšem jedná se o seriózní sportovní disciplínu, ve které se pořádají řádné soutěže. Tou poslední byla nejstarší otužilecká soutěž v Čechách – Memoriál Alfreda Nikodéma, jejíž 65. ročník pořádali na II. svátek vánoční 2011 otužilci z klubu I.PKO Praha.

Otužilci ve Vltavě, Praha 26.12.2011

Otužilci ve Vltavě, Praha 26.12.2011

Plavci na obrázku soutěží na trati 750m a je vidět, že nejde jen o vzdorování mrazu, ale jde i o plavecký výkon. A to není nejdelší trať, v řadě závodů se plave i kilometr, a ten zvládnout v limitu vyžaduje skutečně plaveckou zdatnost. Sezóna 2011/12 je mírnější, letos byla teplota ve Vltavě 5,6°C. Ovšem mírnější podmínky jsou na Memoriálu zase vyváženy zase únavou z Vánoc a nepříjemným bočním proudem.

Zimní plavání je možno zařadit  mezi sporty adrenalinové (svým způsobem). Nejde tak ani o ten pocit rizika přežití nebo nepřežití, jak by se mohlo zdát laikům. Jde spíš o to, že studená voda působí jako stresor, který prudce zvýší hladinu adrenalinu. Proto také plavci po výstupu z vody vypadají tak šťastně.

Zimní plavání i otužování vede ale také ke zlepšení imunity a větší odolnosti vůči chorobám z nachlazení. Pokud vám nejde o extrémní plavecké výkony, můžete s otužováním začít snad v každém věku, řada otužilců se v tomto sportu „našla“ i po čtyřicítce, a to je věk, kdy je na řadu jiných sportů již pozdě.

Další  informace, fotogalerie:


Žádný komentář k „Zimní plavání – extrémní otužilci“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>