Mužská obřízka (nazývaná také cirkumcize) je zákrok, při kterém je odstraněna předkožka, která normálně překrývá žalud penisu. Obřízka se provádní také z náboženských důvodů, ale původ tohoto rituálu je starší. Na celém světě je obřezána asi čtvrtina všech mužů, podíl se však v jednotlivých zemích velmi liší. Názory na praktický a profylaktický účel obřízky — pokud se provádí rutinně bez přímého lékařského důvodu — se různí. Přesto je rozšíření obřízky (i bez náboženského důvodu) relativně velké.

V USA je například obřezáno asi dvě třetiny dospělých mužů, aktuální trend je klesající.

Jsou také lékařské důvody pro provedení obřízky: zúžení předkožky – fimóza, při které předkožku nelze přetáhnout přes žalud, parafimóza – obdobná vrozená vada jako v předchozím případě, předkožku sice lze přetáhnout přes žalud, ale je natolik úzká, že ho zaškrtí, což zamezí jeho zásobování krví, častá infekční onemocnění žaludu nebo předkožky.

Nově bylo také zjištěno, že rutinně prováděná obřízka statisticky snižuje riziko rozšíření infekce HIV ze ženy na muže. Proto byla zavedena jako součást masových preventivních programů proti AIDS v některých afrických zemích.


Žádný komentář k „Mužská obřízka“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>